Z wzięciem ślubu wiąże się o wiele więcej rzeczy, niż tylko zamieszkanie razem. Pod względem prawnym zmienia się wiele i musimy o tym pamiętać, kiedy decydujemy się na ślub. Z czym wiąże się wzięcie ślubu? I czy to wszystko jest konieczne?

Zamieszkanie razem

Większość par po ślubie decyduje się, że zamieszkają oni razem. Oczywiście, jeśli nie mieszkali pod jednym dachem już przed ślubem. Jest to dosyć poważna zmiana w życiu, nawet bardziej, niż wspólne konto bankowe. Małżonkowie będą widzieć się od teraz codziennie i może się okazać, że są w nich pewne utarte cechy lub zachowania, które mogą być irytujące dla drugiej strony. Dlatego też znacznie rozsądniejsze będzie mieszkanie razem jeszcze przed ślubem, żeby nie być później zdziwionym. Jeśli decydujemy się zamieszkać z drugą osobą, musimy pamiętać o tym, żeby wyznaczyć pewne zasady, które będą obowiązywać pod wspólnym dachem. Chodzi tutaj głównie o sprzątanie, gotowanie i inne obowiązki domowe. Jeśli nie ustalimy tych zasad, może to prowadzić do późniejszych kłótni, których można przecież bardzo łatwo uniknąć, poprzez krótką rozmowę. Problemy mogą się tylko pogłębić, kiedy w domu pojawią się dzieci.

Wspólne konto bankowe

Część małżonków decyduje się na dzielenie całych finansów. W tym celu zakładają wspólne konto bankowe, z którego oboje będą później korzystać. Wymaga to ogromnego zaufania względem drugiej osoby, bo przecież jeśli jedna ze stron jest nieodpowiedzialna, możemy bardzo łatwo stracić całe pieniądze. Podobnie jak z mieszkaniem razem, warto tutaj przedyskutować zasady, do których będziemy się stosować podczas wydawania wspólnych pieniędzy. Bez tego może się okazać, że jedna ze stron wydaje stanowczo za dużo na swoje potrzeby, a później pojawia się problem, kiedy przychodzi do płacenia rachunków. Wspólne konto bankowe jest decyzją, która wiąże się z pewnym ryzykiem, ale jednocześnie pokazuje, że małżonkowie ufają sobie w sferze finansowej. Dobrze będzie też, jeśli para zdecyduje się na wydzielenie jakiejś kwoty dla każdej ze stron, za którą dana osoba będzie mogła kupować co tylko zechce. Sprawi to, że relacja z pieniędzmi będzie znacznie zdrowsza, a wspólne konto bankowe nie zaszkodzi relacji między małżonkami. 

Dzieci

Nie wszystkie pary decydują się na dziecko, ale jeśli już zapada taka decyzja, muszą wiedzieć o tym, że jest to ogromna odpowiedzialność. Dziecko stawia przed parą jeszcze więcej wyzwań, niż wspólne mieszkanie czy wspólne konto bankowe. Może się okazać, że dana para zupełnie nie nadaje się do wychowywania dziecka razem, co może nawet doprowadzić do rozwodu. Dlatego właśnie nad posiadaniem potomka należy się dobrze zastanowić i rozważyć wszystkie za i przeciw. Jest to bowiem decyzja, która będzie miała swoje konsekwencje przez całe życie tej dwójki. Nie da się uciec od bycia rodzicem i dlatego właśnie posiadanie dziecka jest największym wyzwaniem, przed jakim mogą stanąć małżonkowie. Dlatego też nie warto się z tą decyzją przesadnie spieszyć, bo możemy później stawić czoła jej konsekwencjom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here