Prowadzenie budżetu domowego

Prowadzenie budżetu domowego to nie taka prosta sprawa. I nie chodzi tylko o odpowiednie gospodarowanie, ale również unikanie konfliktów z tym związanych.

Stałe wydatki

Ważne jest, by wszystkie sprawy na bieżąco omawiać i podejmować przemyślane decyzje.
Na początku warto określić, jakie mamy stałe wydatki. Weźmy pod uwagę opłaty związane z mieszkaniem, telefonami, internetem, spłaty rat i kredytów. Dzięki temu będziemy wiedzieli, ile pieniędzy musimy na ten cel przeznaczyć co miesiąc. Warto też oszacować, ile pieniędzy wydajemy na życie – zakupy spożywcze oraz chemiczne. Jeżeli małżonkowie mają osobne konta, mogą podzielić się wydatkami i ustalić, kto będzie dbał o opłaty, a kto o pozostałe wydatki. Oczywiście podział musi być sprawiedliwy i adekwatny do wpływów na konto. Następnie możemy planować dodatkowe wydatki.

Plan z wyprzedzeniem

Jeżeli mamy pensję stałą, to możemy takie wydatki planować z wyprzedzeniem. Jeżeli nie – to warto je planować dopiero po otrzymaniu wypłaty. Najpierw pieniądze przeznaczamy na te konieczne wydatki i dopiero sprawdzamy, ile środków nam pozostanie. Warto wspólnie zastanawiać się, jakie są nasz potrzeby. Może należałoby również odłożyć część pieniędzy, na przykład na wakacje. Aby unikać konfliktów, warto też dać sobie trochę swobody – oczywiście jeżeli nas na to stać. Jeżeli kobieta lubi urządzać dom, niech kupi jakieś domowe akcesoria. Jeżeli mężczyzna jest fanem samochodu, niech w niego trochę zainwestuje. Można nawet ustalić, jaką kwotę co miesiąc każdy z nas może sam rozdysponować.

Czytaj więcej na lekkikoszyk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here