Trwa okres rozliczeniowy za rok 2019. Wiele osób już wysłało swojego PIT-a, a część dostała za niego zwrot. Są jednak osoby, które zwlekają z wysłaniem swojej deklaracji do ostatniej chwili. Jakie są tego powody? Odwlekanie wypełnienia PIT-a za ubiegły rok może być spowodowane nikłą wiedzą w tym temacie. Wiele osób boi się, że może popełnić błąd lub nie wie, jak się do tego zabrać. Dlatego warto zapoznać się z ważnymi kwestiami w rozliczaniu swojego PIT-a. Oto przydatne informacje o deklaracji podatkowej!

Rozliczanie PIT online – gdzie szukać informacji w Internecie?

Wśród deklaracji PIT wymieniamy: PIT-16A, PIT-19, PIT-28, PIT-36,PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, a także DSF-1. Dlaczego jest aż tyle rodzajów? Chodzi tu o rozróżnianie pomiędzy osobami fizycznymi, firmami, przedsiębiorstwami, różnego rodzaju daninami oraz różnymi sposobami rozliczania. Wszystko to należy podzielić i wyodrębnić w osobnych PIT-ach. 

Rozliczanie PIT online to najprostsza, najłatwiejsza i najszybsza opcja, jaką możemy wybrać. Są jednak inne możliwości. Możemy zrobić to za pośrednictwem księgowego lub doradcy podatkowego. Mamy także całkowicie wypełnioną deklarację w usłudze „Twój e-PIT”, jednak tyczy się to tylko PIT-36 i PIT-37. Inna opcja to wypełnienie rozliczenia samodzielnie, ale bez użycia Internetu, jest to jednak dość uciążliwe i czasochłonne. Jeśli mamy poniżej 26 lat, nie musimy rozliczać żadnego podatku. 

Program e-pit – co musimy wiedzieć?

Program do rozliczania PIT online to bardzo dobra opcja. Możemy go znaleźć na stronie e-pity.pl. Wystarczy pobrać go na swój komputer lub też skorzystać z wersji internetowej. Wszystko działa bardzo sprawnie i intuicyjnie. My musimy jedynie uzupełnić wskazane luki, a program sam przygotuje resztę. Gotową deklarację możemy wysłać za pośrednictwem Internetu i gotowe!

Warto jeszcze wspomnieć o ulgach od podatku. Jest kilka sytuacji, w których możemy odciążyć się od podatku. Najpopularniejszą ulgą jest ulga na dziecko. Ale dostępnych jest znacznie więcej możliwości. Są to ulgi: termomodernizacyjne (ocieplenie domu), rehabilitacyjne, darowizny (na cele między innymi edukacyjne, kultu religijnego, z tytułu krwiodawstwa, na organizacje pożytku publicznego itp.), na Internet, na badanie i rozwój, z tytułu zapłaconych składek na ZUS, abolicyjne, z tytułu straty z lat wcześniejszych. Jest także ulga ze względu na kwotę wolną i wynosi ona do 1440 złotych rocznie. 

Na rozliczenie się mamy jeszcze trochę czasu, jednak musimy pilnować daty 30 kwietnia 2020. To wtedy mija termin na oddanie swojej deklaracji. W przypadku przekroczenia terminu grozi nam kara pieniężna z powodu odpowiedzialności karnej skarbowej. Jest to nie mniej niż 260 złotych. Warto więc jak najszybciej wypełnić swoją deklarację, aby nie zapomnieć o tym później. Z pomocą sprawdzonego programu zajmie nam to bardzo mało czasu. W razie jakichkolwiek wątpliwości wystarczy zapoznać się z dostępnymi na stronie informacjami. Znajdziemy tu pełne kompendium wiedzy o PIT-ach, podatkach i prawie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here