Księgowość w spółce z o.o.

Polski system prawa pozwala prowadzić działalność gospodarczą nie tylko jednoosobowo, ale również w formie spółki. Co do zasady możemy wyróżnić dwa rodzaje tych podmiotów – spółki osobowe oraz kapitałowe. Te pierwsze charakteryzują się tym, że istnieje pewne grono wspólników, którzy odpowiadają za długi spółki bez ograniczeń. Natomiast w przypadku spółek kapitałowych wspólnicy co do zasady nie odpowiadają za długi spółki. Najczęściej w obrocie gospodarczym spotyka się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Niewielki kapitał zakładowy, łatwość tworzenia oraz prostota funkcjonowania sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ten model prowadzenia własnej firmy.

Księgowość w spółce z o.o.

Należy jednak pamiętać, że spółka – tak jak każdy przedsiębiorca – podlega obowiązkom podatkowym. Oprócz podatku od towarów i usług niezbędne jest comiesięczne odprowadzanie daniny pobieranej od osób prawnych – tzw. CIT. Dla niedoświadczonych osób spore trudności może sprawiać księgowość w spółce z o.o. Niezbędne jest prowadzenie rachunkowości pełnej, która jest znacznie bardziej zawiła niż prosta księga przychodów i rozchodów – właściwa dla małych przedsiębiorstw. Samodzielna nauka ustawy o rachunkowości oraz innych podobnych ustaw może być bardzo czasochłonna, dlatego zdecydowanie lepiej jest zlecić obsługę biuru rachunkowemu. W niemal każdym mieście można znaleźć placówkę, która przejmie prowadzenie spraw rozliczeniowych firmy. Co do zasady wystarczy podpisać umowę, aby już po chwili odciążyć swój harmonogram. Czas dla przedsiębiorcy jest wartością niezwykle istotną, dlatego zdecydowanie zaleca się korzystanie z usług biur rachunkowych już od początku prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Zalety księgowości dla spółek

Dużą zaletą usług prowadzonych przez księgowych jest fakt, że podlegają oni obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Sprawia to, że w przypadku, gdy popełnią błąd rachunkowy bądź inną oczywistą pomyłkę, która przyniesie klientowi straty, ubezpieczyciel wypłaca klientowi odszkodowanie do sumy ubezpieczenia. Dlatego jeszcze przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru księgowego warto sprawdzić, jaką maksymalną rekompensatę można uzyskać w przypadku, gdy popełni on błąd. Trzeba jednak mieć na uwadze, że profesjonaliści z zakresu rachunkowości, którzy ubezpieczeni są na ogromne sumy pieniędzy, wysoko cenią świadczone przez siebie usługi.

Prowadzenie spraw rachunkowych to nie jedyna usługa, jaka jest oferowana przez biura księgowe. Bardzo często można takim placówkom zlecić podejmowanie działań w dziedzinie kadr i płac. Jest to niezwykle dogodne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają wiele pracowników, lecz nie chcą tworzyć rozbudowanej administracji. Outsourcing jest bardzo opłacalny, w szczególności wtedy, gdy korzystamy z pełnego pakietu usług biura rachunkowego. Wtedy z powodzeniem można liczyć na atrakcyjne rabaty, dzięki którym oferta będzie jeszcze bardziej korzystna. Nie warto prowadzić spraw rachunkowych na własną rękę, ponieważ nawet najmniejszy błąd może sporo kosztować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here