Ilekroć chcemy wziąć kredyt, bądź ulokować swoje pieniądze w banku, musimy zapoznać się z pojęciem stóp procentowych.

Lokowanie pieniędzy

Każdy z nas, kto chce zaoszczędzić pragnie korzystnie ulokować pieniądze, tak aby same na siebie zarabiały. Na początku powinniśmy zastanowić się na jaki okres czasu chcielibyśmy ulokować swoją gotówkę. Wybieramy wtedy najbardziej odpowiadające naszym potrzebom konto oszczędnościowe, bądź lokatę. Warto wiedzieć, że oprocentowanie lokaty jest liczone w stosunku rocznym. Więc jeżeli oprocentowanie danej lokaty wynosi 3%, o tyle zwiększy się nasza kwota po roku czasu. Lokując przykładowo 3000 złotych, po roku czasu na koncie będziemy mieli 3090 złotych. Kiedy lokujemy pieniądze w banku, jesteśmy pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą jest bank.
Zaciągając kredyt, jest odwrotnie, to bank wówczas pełni rolę pożyczkodawcy, a my jesteśmy pożyczkobiorcami. Bank musi zarabiać, dlatego z reguły wyżej oprocentowane są kredyty niż lokaty.

Stopy procentowe

Stopy procentowe lokat i kredytów określają ich oprocentowanie. Musimy wiedzieć, że najistotniejsze w gospodarce są oficjalne stopy procentowe, których wysokość określa bank centralny. Stopy banku wpływają na całą gospodarkę. Każdy bank na jej podstawie określa oprocentowanie wszystkich lokat i kredytów dla swoich klientów. Jednakże w każdym banku znajdziemy różne oferty dotyczące oprocentowania. Różnią się od siebie, dlatego że banki ze sobą konkurują, pomimo tego iż działają na jednym rynku. Wysokość tych stóp zależy od pozycji danego banku na rynku, czyli kiedy ma dużo klientów, nie będzie chętnie obniżał oprocentowania kredytów i podnosił oprocentowania lokat.
Inna sprawa tyczy się mniejszych banków, które pragną przyciągnąć do siebie klientów.

Jeśli chcemy wypłacić, bądź wpłacić pewną kwotę ze swojego konta, przy takiej operacji niezbędny jest dowód tożsamości. Bez takiego dokumentu niewiele zdziałamy. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko niebezpieczeństwa i kradzieży.

Stopa procentowa to nic innego jak cena, którą bank płaci za to, że my ulokowaliśmy w nim swoje pieniądze, bądź cena jaką my płacimy bankowi biorąc kredyt.

Binary24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here