Jak ogarnąć wszystkie domowe wydatki? Czy wystarczy na wszystko? A może coś jeszcze uda się odłożyć? Oto pytania, na które odpowiedzi poszukuje się w każdym domu. No cóż, nie są to łatwe sprawy, ale trzeba jakoś stawić im czoło. Wszystko jest jeszcze w porządku, kiedy zarabia się w miarę przyzwoicie. Niestety, przeciętny Kowalski nie zarabia zbyt wiele, żeby móc pozwolić sobie na spokojną egzystencję. Wprawdzie nasi politycy obiecują nam świetlaną przyszłość, ale żaden z nich nie jest w stanie powiedzieć, kiedy nasz poziom życia będzie wyższy. Nie ma jednak co narzekać, bo nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej. Wszak pieniądze zawsze udaje się jakoś zorganizować, bowiem są dostępne różnego rodzaju kredyty czy pożyczki. 

Jak planować budżet domowy?

Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum, a mamy się skoncentrować na tym, jak planować budżet domowy. No cóż, nie ma kłopotu, jeśli mamy do dyspozycji odpowiednie sumy. Gorzej jest natomiast, kiedy non stop brakuje środków na koncie. W każdym razie, budżet domowy to nader ważna sprawa i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. A trzeba w tym miejscu podkreślić, że im człowiek ma mniej środków, tym baczniej powinien planować wszystkie wydatki. No cóż, takie życie, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Wydawanie pieniędzy to bez wątpienia przyjemność, ale trzeba to czynić racjonalnie. Najlepiej chodzić do sklepu z listą zakupów i ściśle trzymać się swoich zapisków. Prawdą jest, że człowiek może wydać każde pieniądze i to jeszcze w stosunkowo krótkim czasie. Ale zakupy, podobnie jak życie, to przecież sztuka wyboru. Warto tę prawdę sobie uzmysłowić, bo to bardzo pomaga na co dzień. 

A jakie konkretne wydatki powinien uwzględniać budżet domowy?

Oczywiście każda rodzina ma swoje wydatki, bo ma i swoje życie, ale pewne są niejako wspólne i wszyscy muszą brać je pod uwagę. To przede wszystkim opłaty za energię elektryczną, wodę, ogrzewanie śmieci czy telefon. Do tego dochodzi opłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego Gros z nas płaci także za korzystanie z internetu czy telewizji satelitarnej. To te najbardziej typowe wydatki, ale pewnie znalazłoby się ich jeszcze więcej. Prawdą jest, że budżet domowy przeciętnego Kowalskiego jest bardzo czasami obciążony. Bywają miesiące lżejsze pod względem wydatków, ale bywają i cięższe, kiedy np. trzeba dokonać opłaty ubezpieczenia domu czy mieszkania oraz samochodu. A tu jeszcze trzeba co miesiąc odpowiednią sumę przelać na konto studiującemu dziecku. No cóż, życie kosztuje i nic na to nie poradzimy. Jeśli byśmy tak z ołówkiem w ręku podliczyli wszystkie nasze wpływy i wszystkie wydatki, okazałoby się, że na przyjemności zostaje nam niewiele. Ale jeśli postanowimy odłożyć na kilkudniowy urlop, to na pewno się uda. Wszak mówi się, że „chcieć to móc”. Czasami wystarczy tylko nieco się zdyscyplinować i nasz plan uda się zrealizować. Spróbujmy przeżyć tydzień bez kupowania słodyczy albo rzućmy palenie, a już mamy tym sposobem jakieś pieniądze na plusie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here