Kredyt gotówkowy to często ostatnia deska ratunku, dla tych, którzy znaleźli się w takim momencie życia, że pieniądze potrzebne są im już i natychmiast. Zacznij od przejrzenia ofert kredytowych, a pomogą ci w tym porównywarka ofert kredytowych. Przede wszystkim, sprawdź, jakie czekają cię koszty.

Co składa się na koszt kredytu?

Koszt kredytu gotówkowego to nie tylko odsetki, naliczane od kwoty kapitału, ale też inna grupa kosztów, przede wszystkim prowizja, która bank nalicza w zamian za pożyczenie pieniędzy oraz ubezpieczenia. Ubezpieczenia nie są obowiązkowe i zwykle można od nich odstąpić. Oprocentowanie kredytów jest regulowane ustawowo i w tej chwili nie może przekraczać 10%. Jak obniżyć te koszty?

Negocjacje z bankiem

Jak w każdej innej sytuacji, tak i w tej warto rozmawiać. Jeśli masz dobra historie kredytowa, jesteś wiarygodnym klientem, doradca finansowy może obniżyć marżę i udzielić kredytu na nieco lepszych warunkach. Negocjacje najlepiej prowadzić we własnym banku. Nasze szanse są większe, bo jesteśmy tu dobrze znani, wszelkie nasze ruchy na koncie są łatwo widoczne i dla banku jesteśmy przez to mało ryzykownym klientem.

Wybór wariantu spłat

Zasad jest bardzo prosta. Im szybciej spłacimy kredyt, tym niższe będą odsetki. Rzecz jasna, rata będzie zdecydowanie wyższa, ale sumarycznie bank zarobi na nas mniej. Starajmy się więc brać kredyt na krótko.

Dobranie dodatkowych produktów

Oferowanie dodatkowych produktów bankowych, jako uzupełnienia kredytu najczęściej stosowane jest w przypadku kredytów hipotecznych, kiedy to przeniesienie rachunku osobistego do banku kredytującego potrafi znacząco obniżyć koszty. Nigdzie nie jest jednak powiedziane, że nie możemy pytać o takie dodatki przy kredycie gotówkowym. Być może przyda się nam karta płatnicza czy rachunek.

Spłata przed terminem

Ustawa o kredycie konsumenckim daje nam przywilej spłaty kredytu gotówkowego w dowolnym, wybranym przez nas terminie. Co więcej, bank musi nam wówczas zwrócić proporcjonalnie kwotę prowizji i inne dodatkowe opłaty. Jeśli tylko masz możliwość, spłacaj kredyt jak najszybciej, a przynajmniej nadpłacaj, a stopniowo będzie się zmniejszać kwota twoich odsetek.

geldmarket.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here